Komise navrhuje opatření vedoucí k fungování potravinového dodavatelského řetězce v EU
Komise schválila sdělení, jehož cílem je zlepšit fungování potravinového dodavatelského řetězce v Evropě. Nedávný prudký propad cen zemědělských komodit spolu s trvale vysokými cenami potravin vyvolalo obavy, zda je toto klíčového odvětví evropského hospodářství dostatečně efektivní. K dokonalejšímu fungování dodavatelského řetězce by mělo výrazně přispět zlepšení obchodních vztahů mezi jednotlivými aktéry tohoto řetězce, které přinese prospěch všem dodavatelům i spotřebitelům.
S cílem vyřešit zjištěné problémy a zlepšit fungování řetězce Komise navrhuje:
- prosazovat mezi zúčastněnými stranami potravinového dodavatelského řetězce udržitelné vztahy založené na trhu:
- Komise bude s členskými státy spolupracovat na zjišťování nespravedlivých smluvních podmínek, které vyplývají z nerovnoměrnosti vyjednávací síly, na zvyšování informovanosti aktérů o této otázce a na snadnějším oznamování potenciálního zneužívání.
- V těsné spolupráci s orgány členských států odpovědnými za hospodářskou soutěž bude Komise nadále pozorně sledovat vývoj situace v dodavatelském řetězci z hlediska konkurence.
- zvýšit transparentnost potravinového dodavatelského řetězce:
- Komise dnes zveřejňuje první verzi evropského nástroje pro sledování cen potravin, který přispěje k lepšímu porozumění vývoji cen, a vyzývá členské státy, aby na internetu zřídily snadno přístupnou službu umožňující porovnávat maloobchodní ceny potravin.
- Komise rovněž přichází s řadou opatření na zlepšení dohledu nad trhem se zemědělskými komoditními deriváty, aby zabránila nestabilitě a spekulacím.
- Posílit integraci vnitřního trhu s potravinami a konkurenceschopnost všech odvětví potravinového dodavatelského řetězce:
- Komise přezkoumá vybrané environmentální normy a systémy označování původu, které mohou bránit přeshraničnímu obchodu.
- Komise posoudí opatření zaměřená na řešení teritoriálních praktik týkajících se omezení dodávek, kdy dodavatelé „nutí" maloobchodníky, aby odebírali zboží z místních zdrojů.
- Zejména v odvětví prvovýroby je třeba zjistit, jakým způsobem posílit vyjednávací pozici zemědělců, např. vytvořením organizací producentů, a současně zachovávat pravidla spravedlivé hospodářské soutěže. To by bylo možné provést např. v rámci politiky rozvoje venkova nebo v širším rámci SZP po roce 2013.
Více informací zde.
|