Bod pro českou diplomacii: Hybášková povede velvyslanectví EU v NamibiiČeská kariérní diplomatka a bývalá europoslankyně Jana Hybášková povede velvyslanectví EU v Namibii. Změny na vysokých postech a také v organizační struktuře evropské diplomatické služby (EEAS) oznámila její šéfka Federica Mogheriniová.
Hybášková se na jihozápad Afriky přesune ze svého dosavadního působiště, tedy čela delegace EU v Iráku, kam byla jmenovaná v roce 2011. Podle jejího dřívějšího vyjádření by se tak mělo stát na začátku září. O možných přesunech ve vedení ambasád EU se hovořilo již několik měsíců, o stěhování Hybáškové do Afriky v květnu informovaly Lidové noviny.
Jmenování Jany Hybáškové do čela ambasády EU v Namibii není jen osobním úspěchem diplomatky, ale také české diplomacie obecně. Česko je totiž v obsazování velvyslaneckých postů mezi „novými“ členskými zeměmi nejúspěšnější. Čeští diplomaté vedou ambasády v Alžírsku (Marek Skolil), Guyaně (Robert Kopecký) a Súdánu (Tomáš Uličný). Hybášková je mezi nimi jediná žena.
„Na druhou stranu je fakt, že se českým diplomatkám a diplomatům zatím nepodařilo jako těm polským nebo i litevským získat vedoucí posty ve strategických zemích jako jsou Rusko, Ukrajina nebo Korea,“ poznamenává Ondřej Horký-Hlucháň z Ústavu mezinárodních vztahů. Genocida a nejlepší pivo v regionu Dvoumilionová Namibie, oficiálně Namibijská republika, je stát na západním pobřeží jižní Afriky, který na severu sousedí s Angolou, na severovýchodě se Zambií, na východě s Botswanou a na jihu s Jihoafrickou republikou. Namibie (dříve Německá jihozápadní Afrika) získala nezávislost v roce 1990 od Jihoafrické republiky. Ve srovnání s Irákem, kde Jana Hybášková působila dosud, se jedná o klidnou, stabilní a zcela demokratickou zemi.
„Namibie však trpí extrémními nerovnostmi a Jana Hybášková může jako politická představitelka a koordinátorka rozvojové spolupráce Evropské komise a členských států, obchodu a dalších unijních politik přispět k řešení tohoto problému,“ zdůrazňuje Horký-Hlucháň. EU je tu totiž po Jihoafrické republice druhým nejdůležitějším aktérem. Silné vazby tu má i kvůli své koloniální minulosti Německo. „Vazby Německa na Namibii jako svou bývalou kolonii jsou samozřejmě silnější i kvůli své diaspoře a přiznané vině za genocidu Hererů a Namů,“ říká Horký-Hlucháň. K té došlo na začátku 20. století. Tři roky trvající genocida připravila o život 65 z 80 tisíc Hererů a asi polovina z dvaceti tisíc Namů. Zbytek obyvatelstva byl uvězněn v koncentračních táborech. Na své si přijdou i Češi. „Díky různým vzdělávacím pobytům v Československu desítky Namibijců a Namibijek mluví česky, což může být pro novou velvyslankyni výhoda. Namibie navíc vaří asi nejlepší pivo v regionu,“ dodává Horký-Hlucháň.
Jana Hybášková vystudovala arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a první praxi získávala na českém ministerstvu zahraničí. V letech 1997 až 2001 vedla české velvyslanectví ve Slovinsku a poté od roku 2002 až 2004 v Kuvajtu a Kataru. V roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu za stranu SNK - Evropských demokratů (EPP). O čtyři roky později založila Evropskou demokratickou stranu, se kterou se v roce 2009 neúspěšně pokusila o znovuzvolení do Evropského parlamentu. Nezdarem skončil i její pokus ve stejném roce probojovat se coby volební lídr KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny ČR. Hybášková hovoří plynně anglicky, slovinsky a arabsky.
Zdroj: EurActiv.cz
|