Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Zářijový přehled dění v EU

Výběr bruselského dění v září 2016 očima analytika Ondřeje Krutílka. Pravidelně, každý měsíc na Euroskopu. 

 


Zdroj: Pixabay 

 

Ochranný štít nad Atlantikem mající chránit tok osobních údajů z EU do USA a zpětoslavil 1. 9. 2016 měsíc. Podle komisařky Věry Jourové vše funguje, jak má. Podívejte se ale raději na seznam certifikovaných společností. Pouze ty, které jsou na něm uvedeny, oficiálně přislíbily, že pro ně Privacy Shield nebude jen fráze.
 

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF  od 1. 9. 2016 nové nástroje proti celním podvodům. Klíčová slova: databáze, IT, sledování.


Jak si EU vede ve srovnání se světem? 
Její populace čítající 7 % té celosvětové tvoří takřka čtvrtinu veškerého HDP. Ale stárne a děti aby člověk pohledal. Podrobnější data najdete v tiskové zprávě Eurostatu z 2. 9. 2016.


V Chang-čou se
 ve dnech 4.-5. 9. 2016 uskutečnil summit G20. Kdo z vás má tendence takové akce podceňovat, vzpomeňte si, kolikrát se EU v posledních letech na skupinu největších ekonomik světa odvolávala. Ti prozíravější už studují, co všechno se v Číně přijalo.

 

Roaming v EU v červnu 2017 končí, ale… Evropská komise 5. 9. 2016 předložila návrh, který měl zamezit jeho nadměrnému využívání. V praxi jsme měli moci “roamovat” maximálně 90 dní ročně a jen 30 dní v kuse. A pak? 0,04 eur/minuta, 0,01 eur/SMS a 0,085 eur/MB. Není divu, že předseda Komise Jean-Claude Juncker vydržel čelit tlaku stakeholderů jen tři dny a pak ho nechal stáhnout. Na to, zda uspěje nový návrh z 21. 9. 2016 (bez 90denního limitu), si musíme počkat. Nová pravidla by měla být schválena do 15. 12. 2016, aby mohla od června 2017 platit.

 

Z čeho mají čeští spotřebitelé osypky? Z autobazarů, realitek a pošty. I to vyplývá z výročního srovnávacího přehledu situace na spotřebitelských trzích (Consumer Markets Scoreboard). Evropská komise jej uveřejnila 5. 9. 2016. Pokud vás téma zajímá, přečtěte si tento takřka dvousetstránkový dokument celý.

 

Občané Kosova a Gruzie se můžou těšit. Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci 5. 9. 2016 podpořil, aby mohli do Schengenu bez víz.

 

Členský stát není povinen poskytnout každému občanovi EU, který se pohyboval na jeho území, stejnou ochranu před vydáním, jakou poskytuje vlastním státním příslušníkům. Neudělejte proto stejnou chybu jako Estonec, který z obav před vydáním do Ruska odjel do Lotyšska, aby právě v Rusku nakonec skončil. Více v rozsudku Soudního dvora EU ve věci C-182/15 z 6. 9. 2016.

 

Před vyšetřovacím výborem Evropského parlamentu pro měření emisí v automobilovém průmyslu EMIS stanuli 6. 9. 2016 dva bývalí eurokomisaři Janez Potočnik a Antonio Tajani. Jak výsledek europoslanci přijali a co nás čeká dál, si můžete přečíst zde.

 

Česko se může chlubit. Evropská komise 6. 9. 2016 zveřejnila data o rozdílu mezi očekávanými příjmy z DPH a skutečně vybranou částkou v roce 2014 a Česko svůj “VAT Gap” mezi roky 2013 a 2014 snížilo z 19 % o tři procentní bodyTakové Řecko jich udělalo hned šest (pravda, z 34 %).

 

Visegrád - pól růstuPodívejte se, jak jsme si vedli od dubna do června v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, a porovnejte to s vývojem HDP ve zbytku EU (s výjimkou Rumunska). Ano, jsou to data (Eurostatu z 6. 9. 2016) srovnávající situaci pouze v prvním a druhém letošním kvartále, ale i tak potěší.

 

Bývalý předseda Evropské komise José Barroso nastupuje do Goldman Sachs. Euroombudsmanka Emily O'Reilly proto Jean-Claude Junckera 6. 9. 2016 vyzvala, aby se konečně vyjádřil. Existuje zde totiž důvodné podezření, že Barroso porušil etický kodex.

 

Ekologické daně jsou super, ale nesmí se to přehnat. Evropská agentura pro životní prostředí 6. 9. 2016 sepsala všechny argumenty pro a proti. Takřka povinné čtení pro všechny jejich příznivce i odpůrce.

 

Pražákům je hej. Se životem ve městě je podle dat Eurostatu ze 7. 9. 2016 spokojeno 91 % z nich, o celý jeden procentní bod více než v roce 2012. Co na tom, že obyvatelé 14 jiných hlavních měst EU jsou ještě spokojenější (nejvíce ve Vilniusu - 98 %). Hlavně že hluboko za Prahou zůstal třeba Řím nebo Paříž, ale i Brusel, Budapešť, Bratislava či Londýn. Že by svou roli sehrálo i to, že Pražané jsou z obyvatel hlavních měst EU třetí “kulturně nejspokojenější”? (Ve statistice z 8. 9. 2016 je předběhli jen Vídeňané a Helsinčané.)

 

Stát může zastropovat cenu zemního plynu, ale jen kvůli zajištění bezpečnosti dodávek a územní soudržnosti. Pokud vás zajímá víc, přečtěte si celou tiskovku k rozsudku Soudního dvora EU ve věci C-121/15 ze 7. 9. 2016.

 

Prodej počítače s předinstalovanými programy není nekalá obchodní praktika,rozhodl 7. 9. 2016 ve věci C-310/15 Soudní dvůr EU. Když ale Microsoft svého času nabízel svůj operační systém s internetovým prohlížečem a multimediálním přehrávačem, dostal pěkně přes prsty. Asi bude potřebné další vysvětlení.

 

Pokud na web dáte link na stránku, kde je svévolně umístěno dílo chráněné autorským právem, a nevyděláte na tom, jste z obliga. Soudní dvůr EU 8. 9. 2016vynesl další z rozsudků (ve věci C-160/15), které mají potenciál zapsat se do historie.

 

Juliane Kokottová tvrdí, že e-knihy mají být zdaněny standardní sazbou DPH. Ta 8. 9. 2016 uveřejnila své nezávazné stanovisko k věci C-390/15.

 

PNR dohoda mezi EU a Kanadou má problém. Generální advokát Paolo Mengozzi 8. 9. 2016 uveřejnil svoje stanovisko, že některá její ustanovení (o předávání údajů jmenné evidence cestujících) jsou v rozporu s Listinou základních práv EU.

 

Chceme víc než jen Paříž. Poslanci výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin se k poslední klimadohodě 8. 9. 2016 vyjádřilinaprosto jasně.

 

Na citalopram máme nárok. Tribunál EU 8. 9. 2016 potvrdil pokuty ve výši takřka 150 mil. eur uložené kartelu, který měl za cíl obchodování se zmíněným generickým antidepresivem oddálit. Více zde.

 

Jsem obdivovatelem ducha EU.” Čtrnáctý dalajlama 15. 9. 2016 popáté navštívilEvropský parlament a pronesl zde svůj (poměrně dlouhý) projev.

 

Může se král stát eurokomisařem? Plénum Evropského parlamentu 15. 9. 2016,rozhodlo, že ano. A protože se Julian King opravdu líbil, mohl nahradit Jonathana Hilla, který rezignoval poté, co se Britové vyslovili pro Brexit, už čtyři dny nato.

 

Víte, proč si standardní zvonění budíku nebo telefonu nezaslouží unijní ochrannou známku? Protože je všední. Prohlásilto Tribunál EU 13. 9. 2016 ve věci T-408/15.

 

Potravinářská barviva jsou v pořádku, jen v případě oxidu titaničitého aka E 171 panují určité pochybnosti. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 14. 9. 2016 uveřejnil tuto příznivou zprávu.

 

Naše děti si zaslouží mnohem víc. Zaslouží si Evropu, která zachová jejich způsob života.” Tak zněly jedny z posledních vět projevu Jean-Claude Junckera o stavu Unie 2016 proneseného 14. 9. 2016 na půdě Evropského parlamentu. To nejdůležitější z projevu, včetně odkazů na odprezentované nové legislativní návrhy, najdete přehledně zde.

 

Namibie, Mosambik, Botswana, Svazijsko, Lesotho a Jihoafrická republika si zaslouží pozitivní diskriminaciPotvrdilo plénum Evropského parlamentu 14. 9 . 2016.

 

Evropská pohraniční a pobřežní stráž bude. Ne že by se to už nevědělo. 14. 9. 2016 se ale na půdě Rady odehrál poslední formální krok. Takže europohraničníci a pobřežní strážníci by měli být ve službě už v polovině října.

 

Provozovatel obchodu, který nabízí zdarma přístup k wi-fi, není odpovědný za porušení autorských práv, jehož se dopustil uživatel. Soudní dvůr EU bývá málokdy více srozumitelný jako 15. 9. 2016 v rozsudku ve věci C-484/14.

 

Evropský parlament 15. 9. 2016 zveřejnil nominace na letošní Sacharovovu cenu, která je každoročně udělována osobnostem, které bojují proti “nesnášenlivosti, fanatismu a útlaku” (zde  česká verze tiskové zprávy). O laureátovi by mělo být jasno v polovině října.

 

Evropská komise 15. 9. 2016 zahájila přípravy na vytvoření seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí zveřejněním příslušných indikátorů a jejich hodnot. Další odstrašující kroky budou následovat. Hashtag? #fairtaxation nebo #spravedlivezdaneni

 

Prodáváte na netu? Podívejte se, čeho se raději vystříhat. Evropská komise 15. 9. 2016 zveřejnila první a velmi zajímavé výsledky svého šetření v odvětví elektronického obchodu. Definitivní závěry by měly být k dispozici v prvním kvartále příštího roku.

 

Ozónové vrstvě se bez tzv. ODS vede skvěle. Logicky. Protože spotřeba chemikálií obsahujících látky poškozující ozonovou vrstvu (ozone depleting substances, tedy ODS) v loňském roce podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí z 16. 9. 2016 poklesla na nejnižší úroveň od roku 2006.

 

Bratislava je počátek procesu, zní první věta posledního odstavce 4stránkového Bratislavského plánu, uvozeného ještě kratším Bratislavským prohlášením, které byly přijaty16. 9. 2016 na summitu Evropské rady v Bratislavě.

 

Na rakovinu prsu Ibrance. Evropská agentura pro léčiva není proti, aby tento lék byl k dispozici i v EU. Rozhodnutí padlo 16. 9. 2016.

 

Zjistit, které geneticky modifikované organismy mohou na unijní trh je sice poměrně těžké, ale jde to. Třeba 16. 9. 2016 jich Evropská komise autorizovala hned jedenáct a všechny z GM kukuřice. Na 10 let.

 

Pharmaceutics International Inc. patří podle Evropské agentury pro léčiva na černou listinu. Proč? To najdete v tiskovce z 16. 9. 2016. Stejně jako informaci, proč by se dané opatření nemělo dotknout léku Ammonaps.

 

Česko má od 19. 9. 2016 nového eurosoudceJmenuje se Jan Passer. A bude v Lucemburku působit do 31. 8. 2019.

 

Bosna a Hercegovina se může začít přibližovat EU. Ze závěrů přijatých 19. 9. 2016 Radou ale jasně plyne, že cesta bude ještě dlouhá.

 

Eurostat chce jít s dobou, proto se rozhodl, že bude výsledky své práce komunikovat “interaktivněji”. Do nového hávu 19. 9. 2016 jako první zabalil data týkající se energetiky. Výsledek posuďte sami.

 

Před 40 lety byl podepsán akt o přímých volbách do Evropského parlamentu. Takže není divu, že si to dotčená instituce 20. 9. 2016 náležitě připomněla.

 

Energiewende nebude zadarmo. Evropský účetní dvůr 20. 9. 2016 propočítal, že náklady na odstranění jaderných reaktorů dosáhnou jen na Litvě, v Bulharsku a na Slovensku nejméně 5,7 mld. eur. A možná až dvojnásobku, pokud se započítají i náklady na konečné uložení vysoce aktivního odpadu. Auditoři proto doporučili, aby na podobné aktivity šlo do budoucna více peněz ze státních rozpočtů příslušných členských států.

 

Rada 20. 9. 2016 definitivně schválila daňovou dohodu s Andorrou.

 

Co vznikne, když se spojí EU, OSN a Jemen? Humanitární pomoc ve výši 40 mil. eurpřislíbená 21. 9. 2016 Evropskou komisí během jednání Valného shromáždění.

 

Na veřejnou podporu v EU dohlíží Evropská komise, ale neplatí to vždy. Jejího oka není třeba například tehdy, pokud veřejná podpora nemá vliv na obchod mezi členskými státy. Řekla to už loni a 21. 9. 2016 na pozadí konkrétních případů znovu.

 

Výrobu léků z krve virus zika neovlivňuje. Evropská agentura pro léčiva o tomreportovala 21. 9. 2016.

 

Evropská komise dláždí cestu k dohodě o politickém dialogu a spolupráci s Kubou. 22. 9. 2016 předložila návrh aktu, který by měla v následujících měsících schválit Rada.

 

Počet migrantů mířících do Evropy opět roste. Vyplývá to z dat Eurostatu uveřejněných22. 9. 2016. Oproti prvnímu letošnímu kvartálu jde o 6% nárůst. Ve druhém čtvrtletí požádalo o azyl v EU 305 700 lidí, primárně ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

 

Evropská komise 22. 9. 2016 schválila akvizici Vattenfall Europe Generation a Vattenfall Europe Mining společnostmi EPH a PPF. Podrobnosti pod číslem věci M.8056.

 

80 % školáků v EU se podle zprávy Eurostatu z 23. 9. 2016 učí alespoň jeden cizí jazyk. Hádejte který?

 

Počet padělků zabavených v roce 2015 na vnějších hranicích EU vzrostl oproti roku 2014 o 15 % a dosáhl objemu 40 mil. produktů v hodnotě téměř 650 mil. eur, plyne z tiskovky uveřejněné 23. 9. 2016. Celní úřady sice tradičně tahají za kratší konec provazu, i tak jde ale o zprávu, která je jednoznačně pozitivní. Doufejme, že data za rok 2016 budou ještě lepší.

 

Důchodci mají potenciál, vyplývá ze statistiky věnované jejich cestovatelskému chování. Eurostat ji vydal 26. 9. 2016 u příležitosti Světového dne turismu. Lze samozřejmě namítnout, že lidé 65+ nejezdí daleko a utrácejí méně než jiní turisté. Na druhou stranu je ale prakticky jisté, že jich v Evropě za pár let bude výrazně víc (podívejte se například na novou statistiku zaměřenou na věkovou kategorii 80+, která vyšla jen o tři dny později).

 

Konec víz pro Ukrajince. Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci záměr podpořil 26. 9. 2016. Pokud tak učiní i plénum a Rada, otevře se schengenský prostor všem ukrajinským občanům s biometrickými pasy až na 90 dní v kuse.

 

Sankce EU vůči FARC (Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie)po čtrnácti letech končí. Rada své rozhodnutí z 27. 9. 2016 odůvodnila podpisem mírové dohody mezi FARC a kolumbijskou vládou.

 

Skupina na vysoké úrovni pro zjednodušení určená příjemcům prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů necelý rok po zahájení činnosti (27. 9. 2016) předložiladoporučení, jejichž implementace by měla firmám usnadnit přístup k financím. A zní velice rozumně.

 

Mezinárodní bruslařská unie se dostala do křížku s Evropskou komisí, protože svým rychlobruslařům podle všeho brání závodit, kde se jim zachce, a tím prý porušuje pravidla hospodářské soutěže. Pokud vás zajímají podrobnosti, nahlédněte do tiskovky z 27. 9. 2016.

 

Transparentnosti není nikdy dost. Evropská komise proto 28. 9. 2016 navrhla, aby vznikl povinný rejstřík transparentnosti. Čili aby přístup k ní, Evropskému parlamentu a Radě měli jen registrovaní lobbisté. První reakce? Europoslanci jásají.

 

Brusel ví, kdo je dobrý sluha a zlý pán. Evropská komise 28. 9. 2016 navrhla zpřísnit export zboží dvojího (civilního a vojenského) použití. Celý systém by měl být jednodušší a modernější.

 

Polovina zboží putuje z/do EU po moři, nejvíce přes Rotterdam, Antverpy a Hamburg. Česko patří podle dat Eurostatu z 28. 9. 2016 nepřekvapivě na samý chvost.

 

Hra o glyfosát vstupuje do dalšího dějství. Evropská agentura pro bezpečnost potravin se 29. 9. 2016 rozhodla o problematickém herbicidu (známém také jako Roundup) zveřejnit všechna data, která má k dispozici. 

Autor: Ondřej Krutílek, analytik Centra pro studim demokracie a kultury a B&P Research, psáno pro Euroskop

 

Zdroj: Euroskop.cz

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 13.10.2016. Poslední aktualizace: 13.10.2016 14:38
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno