Letní energetický balíček přijat. 4 konkrétní návrhy k vytvoření energetické unieMístopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič a Miguel Arias Cañete, člen Evropské komise odpovědný za opatření v oblasti klimatu a energetiku, dnes představili první konktrétní návrhy k vytvoření energetické unie. Ty jsou součástí příspěvku EU k nové celosvětové dohodě o klimatu, která má být přijata v Paříži v prosinci tohoto roku. Tento návrh vysílá mezinárodnímu společenství silný signál v rozhodující chvíli, kdy své pevné odhodlání prokázali i další hlavní aktéři, jako jsou G7 a Čína.
Zveřejněný balíček čtyř dokumentů přinese (pro více informací klikněte na odkaz v nadpisech): - úpravu evropského systému obchodování s emisemi (ETS) Systém EU pro obchodování s emisemi je největším trhem uhlíku na světě. Díky tomuto systému se podniky snaží náklady na nákup emisních povolenek nahradit novými čistými technologiemi, a tím nejen přispějí k růstu inovací v Evropě, ale snižují také míru emisí skleníkových plynů. Zatímco do roku 2020 je celounijní závazek snižovat míru emisí o 1,7 % ročně, nový návrh předpokládá roční míru snížení emisí o 2,2 % do roku 2030. Takto dosáhne EU svého závazku snížit emise o celých 40 % do roku 2030. Co úprava přinese? Podnikatelské příležitosti a otevření nových trhů pro inovace a využívání nízkouhlíkových technologií.
- nové štítky pro označování energetické účinnosti Upřednostňování energetické účinnosti je hlavní zásadou strategie energetické unie. Štítky, které uvádějí spotřebu energie, byly zavedeny před dvaceti lety a jejich úspěch byl a i nadále zůstává motivací pro vývoj účinnějších výrobků. Počet informací na štítcích však rostl a štítky jsou v současné době příliš složité. Komise proto navrhuje vrátit se k původnímu energetickému štítku se stupnicí A až G, který je pro spotřebitele jednodušší a srozumitelnější. Co revize přinese? Možnost pro zákazníky činit informovaná rozhodnutí, které jim umožní šetřit energii a peníze. Celkově se předpokládá, že nové štítkování přinese roční úsporu 480 EUR pro každou evropskou domácnost.
- posílení spotřebitelů energie Návrh přináší spotřebitelům možnost přizpůsobit jejich spotřebu energie tak, aby mohli využívat změn v nabídce a poptávce v reálném čase. Musí také mít přístup k důvěryhodným a vhodným nástrojům na porovnávání cen a v neposlední řadě mít možnost vyrábět a využívat vlastní energii za spravedlivých podmínek tak, aby se uspořily peníze, šetřilo životní prostředí. Co sdělení přinese? Jasnější pravidla pro reklamaci a fakturaci, snadnější podmínky pro změnu dodavatele enrgie a vytvoření důvěryhodných nástrojů porovnávání cen.
- novou strukturu trhu s energií Dnešním sdělením je záhájena veřejná konzultace o tom, jak by měl nový trh s elektřinou vypadat, aby splnil očekávání spotřebitelů, zajistil skutečné přínosy z nových technologií a usnadnil investice, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie a nízkouhlíkových technologií výroby energie. Nová struktura trhu musí také zohlednit vzájemnou závislost členských států EU tak, aby nový energetický trh nekopíroval fyzické hranice států, ale využíval přebytky v geograficky blízkých i když přeshraničních oblastech. Co nová struktura přinese? Maximální využití výhod plynoucích z přeshraniční hospodářské soutěže, umožnění decentralizované výroby elektřiny (včetně výroby pro vlastní spotřebu) a porporu vzniku inovačních společností poskytujících energetické služby.
Více informací zde.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR
|