Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Investiční plán pro Evropu: Jak nejlépe kombinovat strukturální a investiční fondy s ESFI?

 

Komise ve spolupráci s Evropskou investiční bankou (EIB) vydala příručku, která by měla místním orgánům a navrhovatelům projektů pomoci plně využít příležitosti, které skýtá kombinace EFSI a ESI fondů. Tyto dva nástroje byly navrženy různým způsobem, avšak vzájemně se doplňují, pokud jde o jejich smysl, podobu a legislativní rámec. Navíc se tak vzájemně posilují.


Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Nejvyšší prioritu pro Komisi představuje obnovení růstu v Evropě a zvýšení počtu pracovních míst bez dalšího zadlužování.

 

Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který tvoří jádro investičního plánu pro Evropu, a Evropské strukturální a investiční fondy (ESI fondy) plní zásadní úlohu při vytváření pracovních míst a podpoře růstu.

 

Celé znění zveřejněné příručky.

 

Často kladené otázky:

Co to jsou evropské strukturální a investiční fondy?

 

Evropské strukturální a investiční fondy (ESI fondy). Během období 2014–2020 bude prostřednictvím 500 programů investováno 545 miliard eur, které budou využity zejména na výzkum, vývoj a inovace, podporu malým a středním podnikům, nízkouhlíkové hospodářství a informační a komunikační technologie.

 

Prostředky z ESI fondů jsou poskytovány prostřednictvím víceletých programů spolufinancovaných z vnitrostátních zdrojů, které schvaluje Komise a provádějí a společně spravují členské státy a jejich regiony. Za výběr, provádění a monitorování projektů podporovaných z ESI fondů jsou odpovědné místní orgány.

 

Reformovaný rámec ESI fondů pro období 2014–2020 přináší více možností, jak využívat finanční nástroje, než jen granty.

 

Co je Evropský fond pro strategické investice (EFSI)?    

   

Evropský fond pro strategické investice (EFSI) stojí v centru investičního plánu pro Evropu. Evropská komise a skupina Evropské investiční banky (EIB) vytvořila EFSI s cílem pomoci překonat nedostatečný objem investic v EU prostřednictvím mobilizace soukromých finančních zdrojů pro strategické investice.

 

Skupina EIB poskytuje s podporou EFSI financování ekonomicky životaschopných projektů, včetně projektů, jejichž rizikový profil je vyšší než v případě běžných aktivit EIB.

 

Důraz je kladen na tato klíčová odvětví: i) doprava, energetika a digitální hospodářství; ii) životní prostředí a účinné využívání zdrojů; iii) lidský kapitál, kultura a zdraví; iv) výzkum, vývoj a inovace; v) podpora malých a středních podniků a společností se střední tržní kapitalizací.

 

Nařízení o EFSI přináší možnost financovat investiční platformy s cílem nasměrovat finanční příspěvky k řadě investičních projektů s tematickým či geografickým zaměřením a také operace s účastí národních podpůrných bank.

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi evropskými strukturálními a investičními fondy (ESI fondy) s Evropským fondem pro strategické investice (EFSI)?   

   

Liší se rizikovým profilem a kritérii. Strukturální fondy mohou financovat projekty prostřednictvím grantů a finančních nástrojů a jsou prováděny decentralizovaným způsobem řídicími orgány v členských státech. EFSI poskytuje nástroje pro rizikové financování prostřednictvím Evropské investiční banky.

 

Jaké jsou výhody kombinace EFSI a ESI fondů?

 

Strategická kombinace ESI fondů a EFSI může podpořit společné a koordinované úsilí o zvýšení úrovně investic v celé Evropě či v konkrétním regionu.

 

ESI fondy a EFSI se mohou vzájemně doplňovat, a přispět tak k mobilizaci dodatečných investic, a optimalizovat adicionalitu investic. Tyto fondy byly navrženy různým způsobem, avšak vzájemně se doplňují, pokud jde o jejich smysl, podobu a legislativní rámec. Vzájemně se tak posilují.

 

Je možné je kombinovat mnoha různými způsoby, v závislosti na konkrétní investici. Kombinace ESI fondů a EFSI může být obzvláště zajímavá v některých zemích nebo odvětvích, v nichž strukturální fondy skýtají široké příležitosti a ve kterých nebyl samotný EFSI doposud využíván v plné šíři.

 

Každý ekonomicky životaschopný projekt, který má potenciál přispět k růstu a tvorbě pracovních míst v EU a je v souladu s prioritami Unie v oblasti investic, může být způsobilý k financování jak z EFSI, tak z ESI fondů. Navrhovatelé projektů by měli využívat centrum pro investiční poradenství a obrátit se na EIB ohledně toho, zda a jak mohou tyto fondy kombinovat.

 

Jakými způsoby mohou být ESI fondy kombinovány s EFSI?

 

Existují různé způsoby, jak tyto fondy kombinovat. Úplný popis různých dosud známých kombinací naleznete v příručce. Zde je přehled různých kombinací:

 

1 – Kombinace ESI fondů s EFSI na úrovni projektu:

 

1

 

2 – Kombinace ESI fondů s EFSI na úrovni projektu prostřednictvím finančního nástroje:

 

2

3

4

 

3 – Kombinace ESI fondů s EFSI pro financování malých a středních podniků při využití finančních nástrojů na úrovni EU, které poskytují záruky zprostředkovatelům, s předem vyčleněnými prostředky z EFSI.

 

5

 

Lze ESI fondy využít jako příspěvek do EFSI? Je možné využít EFSI pro vnitrostátní spolufinancování programu podpořeného z ESI fondů?

 

Programové zdroje ESI fondů nelze přímo převést do EFSI. S ohledem na povahu a strukturu EFSI nelze podporu z tohoto fondu považovat za vnitrostátní spolufinancování jakéhokoliv programu podpořeného z ESI fondů.

 

Vnitrostátní spolufinancování programu podpořeného z ESI fondů může být nicméně poskytnuto prostřednictvím jiného finančního produktu EIB/EIF – buď formou půjčky na strukturální programy nebo jako intervence na úrovni projektu.

 

Za určitých okolností je také možné libovolné dodatečné zdroje uvolněné a získané díky kombinaci intervencí z ESI fondů a EFSI uznat za vnitrostátní spolufinancování programů podpořených z ESI fondů.

 

Kdo rozhoduje o tom, zda mohou projekty získat financování z EFSI nebo z ESI fondů? Jak vypadá schvalovací proces?

 

Další informace o výběru projektů EFSI najdete zde a informace o přístupu k ESI fondům jsou k dispozici zde.

 

Předkladatelé projektů by měli pro další informace kontaktovat Evropské centrum pro investiční poradenství.

 

Jak se v případě kombinace ESI fondů a EFSI uplatňují pravidla o státní podpoře?

 

Pravidla státní podpory EU jdou ruku v ruce s investičním plánem, jehož cílem je řešit selhání trhu a mobilizovat soukromé investice. Pokud nejsou prostředky z ESI fondů podnikům poskytovány za tržních podmínek, mohou představovat státní podporu, na kterou se vztahují pravidla EU o státní podpoře. EFSI nepředstavuje státní podporu a nevztahují se ně něj pravidla EU o státní podpoře.

 

Komise bude posuzovat ESI fondy obsahující státní podporu na základě svého modernizovaného rámce pro státní podporu. Aby se usnadnilo provádění EFSI, Komise bude považovat posuzování souladu ESI fondů s pravidly o státní pomoci za prioritu a bude je provádět zrychleným postupem. Uvedené posuzování hodlá Komise dokončit do šesti týdnů od chvíle, kdy obdrží od členského státu úplné oznámení.

 

Kde mohou navrhovatelé projektů najít pomoc při vypracovávání svých návrhů?

 

Navrhovatelé projektů by měli plně využívat Evropské centrum pro investiční poradenství, které je vstupní branou k technickému a administrativnímu poradenství a podpoře v oblasti investic. Evropské centrum pomáhá veřejným orgánům a předkladatelům projektů identifikovat, upřednostňovat, připravovat, strukturovat a provádět strategické projekty a účinněji využívat finanční prostředky EU prostřednictvím uvolnění soukromého kapitálu. Součástí tohoto jednotného kontaktního místa je poradenská služba „fi-compass“, která se zaměřuje na finanční nástroje pro ESI fondy.

 

Nově vytvořený Evropský portál investičních projektů umožňuje veřejným i soukromým předkladatelům projektů sídlícím v EU oslovit potenciální investory na celém světě. Tento portál provozovaný Evropskou komisí poskytuje předkladatelům přístup k rozsáhlé síti investorů, konzultantů a poradenských služeb, které jim pomohou projekt strukturovat a financovat.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 26.2.2016. Poslední aktualizace: 29.3.2016 08:37
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno