Dny evropského dědictví: 50 zemí otevře dveře zřídka přístupných památekBěhem následujícího měsíce bude mít více než 20 milionů lidí možnost navštívit tisíce ojediněle přístupných památek i jedinečných kulturních akcí v rámci Dnů evropského dědictví, pořádaných každý rok v září v 50 zemích celé Evropy. Tuto iniciativu vedenou na místní úrovni podporuje Evropská komise a Rada Evropy, které se zasazují o zvýšení informovanosti na úrovni EU.
„Kulturní dědictví je jádrem naší kulturní rozmanitosti a společné historie. Dny evropského dědictví nabádají lidi, aby objevili kulturní skvosty, které mají na dosah ruky. Pomáhají nám rovněž lépe ocenit, že naše „národní" dědictví má často evropský rozměr. Naši předkové se například při výstavbě domů a zakládání zahrad, které dnes obdivujeme, často inspirovali trendy v jiných zemích," uvedla evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou.
Gabriella Battaini-Dragoniová, generální ředitelka pro vzdělávání, kulturu, kulturní dědictví, mládež a sport Rady Evropy, dodala: „Vlády si tohoto společného programu váží. Jeho nepopiratelný úspěch v předešlém dvacetiletém období je založený na úsilí místních a regionálních společenství. Společenství v celé Evropě se každoročně stávají součástí „kulturní rodiny" a oslavují naše společné kulturní dědictví."
Tento rok bude během Dnů evropského dědictví veřejnosti přístupno velké množství kulturních akcí a památek. Je mezi nimi největší továrna na výrobu balónů v britském Bristolu i pod širým nebem uváděné představení Les Misérables, inspirované slavným dílem Victora Huga, které se bude konat nedaleko bojiště bitvy u Waterloo (1815) v Belgii. V německém hlavním městě se budou konat organizované prohlídky zachovaných částí berlínské zdi, zkrášlených malbami a graffiti více než stovky umělců ze dvaceti zemí, ve francouzském Štrasburku proběhne výstava věnovaná Erasmovi Rotterdamskému. Souvislosti
Aby se zdůraznil evropský rozměr této akce, pracují některé země společně. Litva, Norsko a Švýcarsko propagují „skryté poklady" a zvou návštěvníky, aby objevili málokdy vídané nebo nečekané podoby dědictví uchovaného ve zdech, v podzemí nebo přímo v krajině. Francie, Ukrajina, Kypr a Finsko se zaměřují na „kulturní trasy", jejichž cílem je zvýšit povědomí o dědictví na křižovatkách uměleckého, vědeckého a obchodního života. V ukrajinské Oděse bude například odhalena mapa evropských vinařských muzeí.
Současně se v 16 evropských zemích koná fotografická soutěž „Wiki loves monuments", jejímž cílem je motivovat veřejnost, aby znovu objevila kulturní, historický a vědecký význam svého nejbližšího okolí. Evropská digitální knihovna Europeana propaguje Evropskou cenu v oblasti Art nouveau. V polské Vratislavi se bude 10. až 12. října konat 4. fórum Dnů evropského dědictví s tématem „Važme si kulturního dědictví! Evropské kulturní dědictví a hospodářský rozvoj", které letošní Dny evropského dědictví zhodnotí. Umožní setkání tvůrců politik, odborníků v oblasti kulturního dědictví a národních koordinátorů Dnů evropského dědictví, kteří tak budou moci diskutovat o významu kulturního dědictví pro evropské hospodářství, zejména v období hospodářské krize. Fórum bude zahájeno polským ministrem kultury a národního dědictví Bogdanem Zdrojewskim.
Dny evropského dědictví, které se konaly poprvé v roce 1985, jsou od roku 1999 společnou iniciativou Evropské unie a Rady Evropy. Dnů evropského dědictví se účastní 50 signatářských států Evropské kulturní úmluvy. Jednotlivé země představí nové kulturní poklady a zpřístupní historické budovy, které jsou pro veřejnost běžně uzavřené. Kulturní akce propagují místní řemesla a tradice, architekturu a umělecká díla, ale širším cílem je posílit vzájemné porozumění mezi občany.
Seznam akcí Dnů evropského dědictví v jednotlivých zemích: www.ehd.coe.int
Fórum Evropského dědictví: http://www.4ehf.pl
Kontaktní osoby: Dennis Abbott (+32 22959258) Dina Avraam (+32 22959667) Rada Evropy: Giuseppe Zaffuto (+33 686321024)
|